Poszukiwania psa w praktyce
Spokój i sielanka na wakacjach podczas wypoczynku w przydomowym ogrodzie zostaje nagle zakłócona przez utratę kontaktu z psem. Zwierzę opuściło posesję i nie wróciło. Podpowiadam jak działać i nie wpaść w panikę podczas poszukiwań zaginionego psa. Poniższy wpis nie jest gotowym rozwiązaniem, a sugestią jakie masz możliwości.
Historia oparta na faktach
W ostatnim czasie uczestniczyłem w poszukiwaniach zaginionego psa który oddalił się z miejsca wypoczynku i nie wrócił do właściciela. Analizując tą sytuację chciałem przekazać Ci informacje jak możesz działać aby odnaleźć psa. Sam fakt, że pies nie wrócił już zaczyna budować napięcie emocjonalne. Pamiętaj ważne jest wsparcie emocjonalne od osób bliskich. Wspieraj osoby które straciły kogoś bliskiego lub ukochane zwierze. Osoba po utracie pupila często opłakuje i rozpacza po zniknięciu psa. W tej historii właściciel stracił psa którego traktował jak członka rodziny z którym łączyło go wiele wspomnień. Mimo wszystko zachował zimną krew. Zorganizował akcję poszukiwawczą w którą również ja się zaangażowałem. Moja pomoc polegała na w fizycznym poszukiwaniu jak również udzieleniu kilku rad z branży. Jak wyglądają działania w takiej sytuacji przedstawiam poniżej.
Dobry plan
Przed rozpoczęciem działań przygotuj sobie plan działania i odpowiedzi na kilka elementarnych pytań.
- Co mogło spowodować oddalenie się psa z miejsca pobytu?
- Jakie pies ma usposobienie? Czy jest towarzyski, zlękniony, zdystansowany?
- Jakie ma nastawienie do ludzi, hałasu, poruszających samochodów etc.
- W jakiej jest kondycji?
- Jaka jest jego codzienna aktywność?
- Czy nie jest na nic chory i przyjmuje leki?
- Jak wpłynie brak leków na sprawność psa?
Psy towarzyskie lgną do ludzi mogą przebywać w małej odległości od miejsca zagubienia. Psy zdystansowane unikają kontaktu z ludźmi. Natomiast pies w tej sytuacji był zlękniony, poruszał się bardzo dynamicznie, pokonywał średnio około 12 km dziennie.
Sprzęt do poszukiwań
Poniżej lista sprzętu który możesz wykorzystać w poszukiwaniach.
- latarka LED z wymiennymi akumulatorami, zapas naładowanych akumulatorów (poszukiwania mogą trwać również w nocy),
- lornetki,
- mapa okolicy w promieniu 30km (papierowa mapa się nie rozładuje jak nawigacja czy telefon),
- nawigacja,
- zależnie od pory roku odpowiednie ciuchy,
- woda do picia,
- samochód z pełnym zbiornikiem paliwa,
- telefon z ładowarką samochodową i powerbankiem.

Co robić jak pies zaginie?
Oto kilka wskazówek pomocnych w działaniach poszukiwawczych.
- czas działania – jak już znasz odpowiedzi na powyższe pytania czas działać. W takiej sytuacji liczy się każda godzina. Trzeba podjąć poszukiwania natychmiast. Nim pies oddali się na tyle daleko, że to utrudni poszukiwania. Łudząc się, że pies wróci sam za kilka dni i bierne czekanie nic nie wniesie. Wykaż się aktywnością. Natychmiastowe poszukiwania zwiększają szansę, że osoby widzące psa klika godzin wcześniej zapamiętają ten fakt.
- przeszukaj okolicę – jak tylko zauważysz, że pies nie wrócił przeszukaj okolicę w obrębie kilku podwórek na twojej ulicy. Jak psa nie ma podejmij kolejne kroki. Zbierz znajomych, przyjaciół, rodzinę i rozpocznij poszukiwania. Dobrze podzielić ludzi na określone rejony okolicy. A wasze działania w sumie objęły wokół miejsce w którym zaginął pies. W poszukiwaniach samochodem dobrze szukać we dwoje. Kierowca kieruje a obserwator szuka wzrokiem. Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie.
- kontakt z okolicznymi schroniskami – zadzwoń do okolicznych schronisk dla zwierząt by wykluczyć przebywanie czworonoga w takiej placówce i poinformować personel o fakcie poszukiwania psa na wypadek jakby się pojawił.
- monitoring – w przypadkach okolic zurbanizowanych rozejrzyj się w okolicy utraty psa za kamerami monitoringu domów, placów, lasów, budynków przemysłowych. To może pomóc ustalić czy pies w danym miejscu przebywał. Wieś i las nie sprzyjają poszukiwaniom monitoringu.
- ogłoszenia w okolicy – zrób ogłoszenie na papierze. Ta forma ma dużą skuteczność. Zachowaj formatowanie: największe litery to słowa zaginął i nagroda. Umieść aktualne zdjęcie czworonoga, krótki opis wraz z imieniem i numer telefonu. Takie sformatowanie zadziała jak magnes na wzrok. Wiele osób zwróci uwagę na takie ogłoszenie. W treści ogłoszenia nie ujawniaj istnienia chipów i tatuaży, nie wiesz czy psa nie skradziono. Zauważenie takiego komunikatu zwiększa szanse na odlezienie psa przez przypadkową osobę. W terenie wiejskim pozostaw ogłoszenia w lokalnych sklepikach. Tam przewija się sporo ludzi z okolicy co zwiększa szanse na zauważenie psa przez mieszkańców. Jeżeli nie ma odzewu na ogłoszenia za kilka dni zmień zdjęcia, opis i rozwieś nowe ogłoszenie ponownie. Publikując i roznosząc ogłoszenia zachowaj umiar pamiętając o otrzymaniu zgód na pozostawienie w danym miejscu ogłoszenia.
Ogłoszenia w internecie
- ogłoszenia w mediach społecznościowych – jak masz gotowe ogłoszenie opublikuj informację w mediach społecznościowych. Podaj informację w grupach które zajmują się lokalnie tylko zaginionymi zwierzętami w twojej okolicy.
- skontaktuj się lokalnymi grupami hodowców rasy twojego psa i jeszcze poszerz zasięg informacji o zaginięciu psa. Takie działania zwiększają szansę na odnalezienie czworonoga.
- weryfikuj otrzymywane z różnych źródeł informacje na bieżąco.
- pracuj nad tym aby komentarze pod ogłoszeniem w mediach społecznościowych nie były zbiorem zdublowanych informacji, nachalnych reklam i wulgarnych komentarzy.
Niekonwencjonalne działania
Możesz zastosować kilka innych możliwości rozpowszechnienia informacji w społeczeństwie za pomocą poniżej przedstawionych źródeł:
- umieść informację na forach tematycznych typowo związanych z poszukiwaniem psów,
- śledź strony for internetowych rasy twojego psa to wykluczy nielegalną sprzedaż psa,
- opublikuj informacje o zaginięciu w mediach lokalnych, radio,
- dzwoń do okolicznych księży czy mogą ogłosić w ogłoszeniach parafialnych informację o zaginięciu psa, pamiętaj o dobrym umotywowaniu prośby,
- jeżeli pies zaginął w lesie skontaktuj się z leśniczym,
- jeżeli szukasz na terenach wiejskich możesz porozmawiać z Sołtysem,
- spróbuj skontaktować się z OSP w okolicy być może Ci pomogą,
- skontaktuj się z lokalnym kołem łowieckim i dopytaj czy są planowane polowania,
- zostaw ulotki na poczcie, w gabinetach weterynaryjnych,
- wykorzystaj tablice ogłoszeniowe w marketach i sklepach,
- w czasie roku szkolnego skontaktuj się z dyrektorami szkół podstawowych może któryś uczeń lub rodzice coś wiedzą lub widzieli. Takie działanie zwiększa zasięg pamiętaj.
Nie poddawaj się
Poszukiwania pupila to sprawa emocjonalna dla właściciela i jego rodziny. Nie odpuszczaj. Szukaj wytrwale. Są dwa scenariusze znajdziesz psa żywego, albo martwego. Taki obrót sytuacji jest informacją zwrotną, nie zawsze informacją szczęśliwą.
Wypłata nagrody
Jeżeli zdeklarowałeś nagrodę dla znalazcy, a osoba która znalazła psa nie chce Ci oddać zwierzęcia dzwoń na Policję. Nigdy nie wypłacaj nagród znalazcy póki nie zobaczysz i nie odbierzesz podopiecznego. Uważaj na oszustów żerujących na ludzkiej krzywdzie.
Odnalezienie psa
Najczęściej psa odnajdują przypadkowe osoby. Założenie psu obroży plus tabliczka z danymi kontaktowymi właściciela maksymalnie ułatwi znalazcy kontakt. Jeżeli obawiasz się o swoją prywatność możesz zakodować swoje dane kontaktowe np. w serwisie pupil ID. Wygenerowany tam kod umieścić na tabliczce. Znalazca go wpisze na wskazanej stronie i ujrzy twoje dane kontaktowe.
Finał poszukiwań
W akcji brało udział 12 zdeterminowanych osób i 6 pojazdów. Poszukiwania przebiegły według schematu opisanego w powyższym wpisie. Właściciel psa nie odpuszczał, nie czekał tylko działał do skutku. Pies został odnaleziony, zauważony przez przypadkową osobę, która wykazała się zimną krwią i zatrzymała psa i powiadomiła właściciela, że pies czeka. Po 2 dobach poszukiwań pies wrócił do domu.
Podsumowanie
Pies pokonał w 3 dni znaczny dystans ponad 30 km. Z ustaleń wynikło, że wędrował wzdłuż drogi. Nie zawsze psa znajdziemy w okolicznym terenie. Widziany w kilku miejscach dotarł do dużego skrzyżowania. Na szczęście wybrał trasę mniej ruchliwą. Trzeba mieć świadomość, że zwierzę na drodze jest szczególnie narażone na wypadek lub śmierć.
Powyższa sytuacja zakończyła się szczęśliwie. Życzę Ci szczęśliwego finału poszukiwań pupila.
Detektyw DDCS