FAQ
Najczęściej zadawane pytania klientów i odpowiedzi detektywa
Jak rozpoznać prawdziwego detektywa?
Dobry, profesjonalny detektyw podczas czynności jest niezauważalny, wtapia się dyskretnie w tłum. W kontakcie z klientem podczas rozmowy i pytaniach jakie zadaje detektyw możemy przypuszczać czy wie o czym mówi i co chce zrobić. Prawdziwy detektyw od strony formalnej i prawnej posiada licencję detektywa wydaną przez Komenda Wojewódzkiego Policji, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą posiada wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych, posiada stosowne wymagane prawem ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Prawdziwy detektyw to nie zawsze dobry detektyw. Miej świadomość komu powierzasz swoje sprawy, ponieważ w tej płaszczyźnie może nie być drugiej szansy dla profesjonalisty, gdy amator „spalił” sprawę.
Ile zapłacić za usługę detektywistyczną?
Cena usługi detektywistycznej jest składową wielu czynników i zasobów. Detektyw nie jest wstanie dokładnie określić kosztów usługi bez analizy sytuacji, zebranych danych i oceny potrzebnych do wykonania zasobów. Cennik DDCS CENTRUM zawiera ramowe wysokości opłat. Dla każdej sprawy ustalana jest indywidualna cena usługi. Koszty mogą być oparte o stawki za godzinę pracy, ryczałt, dzień pracy, a cennik może uwzględniać rabaty np. za stałą współpracę, określoną ilość godzin w budżecie usługi.
W każdej sprawie prywatny detektyw Gorzów ustala konkretne możliwości. Nie ma ukrytych kosztów, ale w trakcie czynności mogą wyniknąć dodatkowe koszty, trzeba mieć tego świadomość. Dodatkowe koszty w DDCS CENTRUM klient zawsze musi zatwierdzić przed wdrożeniem.
Jak się odbywa współpraca z detektywem?
Współpraca z prywatnym detektywem DDCS CENTRUM odbywa się w kilku etapach. Aby podjąć współpracę nawiąż z nami kontakt telefoniczny lub mailowy.
- kontakt,
- ustalamy termin spotkania,
- w czasie spotkania przedstawiasz sprawę,
- wspólnie z detektywem planujesz i ustalasz koszty usługi,
- zawierasz umowę z detektywem,
- zlecenie zostaje przyjęte i wykonane,
- po wykonaniu usługi odbierasz pisemne sprawozdanie.
Czego nie może zrobić prywatny detektyw?
Detektyw nie może wykonać czynności w przypadku, gdy zlecenie dotyczy czynności nieetycznych, niemoralnych, niezgodnych z prawem, bez uargumentowanego interesu prawnego zleceniodawcy. Detektyw nie może stosować działań i środków zastrzeżonych zgodnie z zapisem w ustawie z dnia 6 lipca 2001 roku o usługach detektywistycznych w rozdziale 2 w którym czytamy:
Art. 7. Wykonując usługi detektywistyczne o których mowa w art. 2 ust. 1, detektyw nie może stosować środków technicznych oraz metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych, zastrzeżonych dla upoważnionych organów na mocy odrębnych przepisów.
Czy detektyw może zakładać podsłuch?
Nie. Detektyw nie ma uprawnień do montażu podsłuchu zgodnie z zapisem w ustawie z dnia 6 lipca 2001 roku o usługach detektywistycznych w rozdziale 2 w którym czytamy:
Wykonując usługi detektywistyczne o których mowa w art. 2 ust. 1, detektyw nie może stosować środków technicznych oraz metod i czynności operacyjno-rozpoznawczych, zastrzeżonych dla upoważnionych organów na mocy odrębnych przepisów.
Czynności te są zarezerwowanie i wykonywane przez służby po otrzymaniu decyzji sądu.
Dzięki stosowaniu prawa zmniejszamy ryzyko problemów prawnych i zwiększamy szansę na wygraną sprawę. Detektyw mimo, że nie może instalować podsłuchu może pomóc, wspomóc klienta np. w odnalezieniu podsłuchu.
Czy obserwacja prowadzona przez detektywa jest legalna?
Obserwacja osób jest legalna pod warunkiem, że detektyw podpisał z klientem umowę o świadczenie usługi detektywistycznej. Umowa z detektywem musi jasno precyzować interes prawny klienta zlecającego usługę. Obserwacja detektywa jest realizowana w przestrzeni publicznej w formie niejawnej.
Czy detektyw podejmuje zlecenia poszukiwania zaginionych zwierząt? (pies, kot, koń itp.)
Poszukujemy zwierzęta tak samo jak skradzione mienie. Aby uzyskać szczegółową odpowiedź zapraszamy do odwiedzin biura lub kontaktu telefonicznego. W zależności od sytuacji po bliższym przeanalizowaniu sprawy określamy zakres czynności w jakim możemy pomóc.
Jakie uprawnienia posiada detektyw?
Prywatny detektyw może przetwarzać dane osób bez zgody osób których dane dotyczą zgodnie z zapisem w ustawie z dnia 6 lipca 2001 roku o usługach detektywistycznych w rozdziale 3a w którym czytamy:
Art. 28a. Detektyw lub zatrudniający go przedsiębiorca przetwarza dane osobowe zebrane w toku wykonywanych czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1, bez zgody osób, których dane dotyczą, wyłącznie w zakresie realizacji usługi detektywistycznej.
Na jakim obszarze prowadzimy działania?
Prywatny Detektyw Gorzów – DDCS CENTRUM działa na terenie województwa lubuskiego. Głównym miejscem świadczenia usług jest Gorzów Wielkopolski. Pracujemy również w Sulęcinie, Międzyrzeczu, Międzychodzie, Strzelcach Krajeńskich, Skwierzynie, Barlinku, Podejmujemy również czynności na terenie kraju.
Jak jest zbudowana umowa z detektywem?
Umowa na piśmie z detektywem jest wymogiem ustawowym. Podpisywana umowa powinna zawierać kilka ważnych zapisów jak również informacje mające wpływ na obustronne poczucie bezpieczeństwa. Umowa jest jasna i przejrzysta co pozwala na uniknięcie nieporozumień już na etapie zawarcia umowy.
W umowie określamy zakres czynności, czas wykonania usługi z uwzględnieniem dnia i czasu rozpoczęcia oraz dnia i czasu zakończenia świadczenia usługi.
Informacje, załączniki od klienta – opis przekazywanych materiałów, dokumentów do sprawy.
Z punktu widzenia ekonomicznego opis szczegółowy kosztów usługi wraz z kosztami cząstkowymi, jak koszt za km przejechany samochodem, koszty ewentualnych noclegów, oraz wszelkie przewidziane koszty niezbędne aby usługę wykonać rzetelnie.
Odbiór raportu – szczegółowo określona data, godzina, osobistego odbioru sprawozdania z czynności.
Prawa i obowiązki stron czyli co się stanie jak klient nie wywiąże się z płatnością lub usługa nie zostanie zrealizowana.
Wykaz załączników do sprawozdania oraz ich forma. np. zdjęcia, filmy.
Czy detektyw może przetwarzać dane osobowe?
TAK. Detektyw przetwarza dane osobowe osób wobec których wykonuje czynności bez ich wiedzy i zgody. Działanie to jest godne z prawem i wynika z ustawy z dnia 6 lipca 2001 roku o usługach detektywistycznych w rozdziale 3a w którym czytamy:
Art. 28a. Detektyw lub zatrudniający go przedsiębiorca przetwarza dane osobowe zebrane w toku wykonywanych czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1, bez zgody osób, których dane dotyczą, wyłącznie w zakresie realizacji usługi detektywistycznej.
Czy detektyw może hakować?
Nie. Detektyw nie może przełamywać zabezpieczeń urządzeń i sieci ponieważ są to czynności które podlegają sankcjom karnym.
Detektyw może pomóc w zlokalizowaniu oprogramowania szpiegowskiego, odzysku danych, weryfikacji aplikacji w telefonie pod kątem szpiegostwa i wykradania danych. Detektyw może również udzielić porad i wskazówek jak bezpiecznie używać sprzętu elektronicznego w sieci.
Jak w realiach działa prywatny detektyw?
Obraz detektywa przedstawiany w mediach i wybranych filmach, programach telewizyjnych znacząco odbiega od realnych działań. W filmach można zauważyć wiele nadużyć i niezgodnych z prawem czynności. Obraz i wiedza oparta na złudzeniach z telewizji nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. W takich programach widzimy detektywa w roli człowieka włamującego się do domu, komputera, samochodu. Widzimy człowieka instalującego podsłuchy, programy szpiegowskie, ukryte kamery, gps w samochodach. Widzimy osoby przesłuchujące świadków.
W realnym świecie takie działania skończyły by się sankcjami oraz poważnymi konsekwencjami karnymi. Detektyw wykonuje czynności w zamocowaniu prawnym. Prawo jest sprzymierzeńcem prywatnego detektywa Gorzów. Detektyw podczas czynności przedstawia stan faktyczny w konkretnej sprawie bez stosowania czynności i metod zastrzeżonych dla służb.
Wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości detektywa jak sprawa zostanie rozwiązana.
BLOG DETEKTYWA